GÜNÜN FIRSATLARI
YENİ ÜRÜNLER

Van Müzesi

Anadolu’da ve Mezopotamya’da yaşayan toplulukların, kavimlerin, kültürlerin yaşam biçimlerini öğrenmek açısından Van Müzesiadeta tarihe ışık tutuyor.

 Bu eşsiz coğrafyada yaşamış binlerce medeniyetin günümüze bıraktıkları miraslarVan Müzesi sayesinde gün ışığına çıkıyor. Van Müzesinin varlığı tarihe canlı bakabilmemiz açısından bizler için büyük şans.

Karanlık çağlardan itibaren Anadolu ve Mezopotamya çeşitli kavim ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bitki örtüsü çeşitliliği, zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla insan ırkına rahat bir yaşam alanı sunan bu coğrafyada binlerce kültürel eser görmek ve bulmak mümkündür. İlk kavimlerden Urartulara kadar birçok medeniyetin günümüze kadar gelen eserlerini son derece özveri ve titizlik ile bizlerin beğenisine sunan Van Müzesi bir nevi tarihe tanıklık etmek adına herkes için büyük bir şans olma durumundadır. Kabartmalar, çivi yazıları, taş, kemik, metalden yapılma aletler, çeşitli kaplar ve daha birçok materyal Van Müzesinde sizlerin beğenisine sunulmuştur. Milattan önceki dönem dışında milattan sonrası Mezopotamya ve Anadolu medeniyetine de ışık tutar. Van Müzesi, Akkoyunlu ve Karakoyunlu medeniyetlerinin yanı sıra çeşitli topluluklarında bizlere bıraktığı eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Van yapımı gümüş kemerler, bilezikler, tepelikler, küpeler, gerdanlıklar ile tütün tabakaları, değişik malzemelerden tespih ve ağızlıklar ile bronzdan mutfak kapları da müzenin envanterinde bulunmaktadır. Akkoyunlu ve Karakoyunlu hanedanlıkları dönemine ait çeşitli hayvan figürleriyle yapılmış mezar taşları, Selçuklu dönemlerine ait zengin taş koleksiyonlarına da Van Müzesinde yer verilir.

 

Kısacası Van Müzesi herkesin görmesi gerektiği, tarihin akışını şekillendirdiği büyük bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor. Eğer hala gitmediyseniz tarihsel ve kültürel anlamda birçok şey kaçırmışsınız demektir. Daha detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Eğer sizde tarihinizi öğrenmek için yanıp tutuşuyorsanız Van Müzesi sizin için bulunmaz bir fırsat.

 

Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :